Koszt ogrzewania domu to często jedna z najważniejszych, a zarazem najwyższych pozycji w naszym domowym budżecie. Rachunki te są szczególnie dotkliwe w czasie siarczystych zim, gdy niejednokrotnie temperatura na zewnątrz spada poniżej 0 stopni. Czy istnieje sposób na ekologiczne i jednocześnie tanie ogrzanie domu? Czy można do tego wykorzystać energię elektryczną pochodzącą z promieniowania słonecznego? Tak! Jak to możliwe? O tym w naszym dzisiejszym artykule.
Pompa ciepła- kilka przydatnych informacji
Pompa ciepła jest urządzeniem, które umożliwia zarówno ogrzanie domu, jak i wody użytkowej. Do wyboru mamy zazwyczaj dwa rodzaje pomp, czyli pompę ciepła gruntową i powietrzną. Do ich prawidłowego działania wymagana jest oczywiście energia elektryczna. Jak sprawić, by nasza pompa działała praktycznie bez kosztów?
Postawić na „darmowy prąd” ze słońca, czyli instalację fotowoltaiczną. Zainstalowanie odpowiedniej ilości modułów fotowoltaicznych (a, więc właściwe oszacowanie aktualnych i przyszłych potrzeb energetycznych inwestora) pozwoli na pokrycie całorocznego zapotrzebowania domostwa na energię elektryczną.
Pompa ciepła i fotowoltaika– czy to się opłaca?
Instalacja fotowoltaiczna, czyli system połączonych ze sobą paneli fotowoltaicznych to domowa fabryka, która pozwoli nam na darmowe wyprodukowanie prądu z promieniowania słonecznego. Pomimo tego, że maksymalne uzyski z instalacji fotowoltaicznej odnotowywane są w okresie letnim, a nasze zapotrzebowanie energetyczne (w przypadku posiadania pompy ciepła celem ogrzania domu i wody) najwyższe jest zimą- inwestycja ta dzięki polskiemu ustawodawstwu bardzo się opłaca!
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, osoba fizyczna posiadająca instalację fotowoltaiczną ma możliwość odbioru 80 % (w przypadku instalacji PV poniżej 10 kWp) nadwyżki energetycznej wyprodukowanej w przeciągu 1 roku od jej powstania. Fakt ten umożliwia więc darmowe ogrzewanie domu oraz wody użytkowej w okresie jesienno-zimowym.
Instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła, czyli inwestycje na lata
Montaż instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła to inwestycje wieloletnie, których okres zwrotu jest bardzo różny i zależy m.in. od zapotrzebowania energetycznego kupującego, czy też ceny instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła. Ponadto ich montaż zapewnia gospodarstwu domowemu pewnego stopnia niezależność.
Więcej na temat instalacji fotowoltaicznych przeczytać można w naszych innych artykułach. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ich treścią, a także do kontaktu z naszymi specjalistami z zakresu fotowoltaiki.
Czytaj również: Instalacja solarna a fotowoltaiczna – w czym tkwi różnica?